Споделете в
5/5 - (2 votes)

Критерии за оценяване на устна презентация

Категория / Оценки 6 – ОТЛИЧНО 5 – ДОБРО 4 – НУЖДАЕ СЕ ОТ ПОДОБРЕНИЕ 2 – СЛАБО ПРЕДСТАВЯНЕ
Поздрав / Заключение Ученикът поздравява и представя темата пред аудиторията. Основната идея се повтаря в края за обобщение. Ученикът поздравява и представя темата пред аудиторията. Основната идея не се повтаря в края за обобщение. Ученикът не поздравява или не представя темата пред аудиторията, но основната идея се повтаря в края за обобщение. Ученикът не поздравява, не представя темата и не повтаря основната идея в края.
Организация Речта винаги е организирана последователно. Основните идеи се представят първи, след това второстепенните. Речта не винаги е организирана последователно. Основните идеи обикновено се представят първи. Речта е организирана, но не в логичен ред: първо основните идеи, след това останалите. Речта не е организирана последователно. Основните идеи не се представят първи.
Език на тялото Ученикът е ориентиран към аудиторията през цялото време. Опитва се да поддържа зрителен контакт. Няма признаци на нервност. Ученикът не е постоянно ориентиран към аудиторията, но се опитва да поддържа зрителен контакт. Няма признаци на нервност. Ученикът е ориентиран към аудиторията, но не се опитва да поддържа зрителен контакт. Има известни признаци на нервност. Ученикът не е ориентиран към аудиторията, не поддържа зрителен контакт и има признаци на нервност.
Речников запас Ученикът използва богат речник и няма повторения. Ученикът използва доста богат речник и няма много повторения. Ученикът използва някои нови думи и малко нови изрази. Ученикът често повтаря едни и същи думи.
Материали Ученикът използва висококачествени материали за подкрепа на речта и ги използва правилно. Ученикът използва добри материали за подкрепа на речта и обикновено ги използва правилно. Ученикът използва материали правилно, но те не са с високо качество или обратното. Ученикът не използва материалите правилно и те не са с високо качество.
Произношение, ритъм и интонация Произношението е ясно, а ритъмът и интонацията отговарят на очакваните за презентация, което я прави лесно разбираема. Произношението е често ясно, а ритъмът и интонацията обикновено отговарят на очакваните за презентация. Ученикът полага усилия за правилен ритъм и интонация, но те често не съответстват на очакванията. Произношението се нуждае от значително подобрение. Ученикът не се опитва да постигне правилен ритъм или интонация. Произношението се нуждае от сериозно подобрение.

Таблица и формула за изчисление на оценка.

Брой точки Изчисление Оценка
12 – 15 2 + (Брой точки – 12) / 6 2 (Слаб)
16 – 19 2 + (Брой точки – 12) / 6 3 (Среден)
20 – 23 2 + (Брой точки – 12) / 6 4 (Добър)
24 – 29 2 + (Брой точки – 12) / 6 5 (Много добър)
30 – 36 2 + (Брой точки – 12) / 6 6 (Отличен)

 

“Assessment rubric. Oral presentation” by CeDeC  е с лиценз CC BY-SA . Project based learning. EDIA PROJECT. Превод и таблица за оценяване: Добрин Пелтеков

 

Устно представяне на презентация – критерии за оценяване