Пиано (ит. fortepiano; фр. рiапо; нем. klavier, рус. фортепиано) – струнен клавишен инструмент. Звукоизвличането се извършва чрез дървени чукчета, покрити с филц, които, свързани с клавиатурата, удрят металически струни, разположени вертикално.
Разновидност на пиано е роялът, при който струните са разположени хоризонтално.
Той има криловидна форма. Предшественик на пиано е древногръцкият монохорд, а по-късно клависинът. Механиката на пианото с чукчета е изобретение на италианския майстор на
клавесини Бартоломео Кристофори през 1711 г. По времето на Бетховен пианото е имало тонов обем пет октави. Съвременното пиано има обхват от субконтра октава до 5-а октава, с което по диапазон отстъпва единствено на органа. В долната част на пианото са поставени 2 или 3 педала за удължаване или за приглушаване на звука. Пиано се използва като солов или акомпаниращ инструмент, а понякога и в оркестъра. За него са написани най-много произведения.
Акустична част
Тук спадат главно резонаторната дъска, разположена в задната част на инструмента при домашното пиано, или в долната част при рояла. Върху тази дъска е прикрепена чугунената рамка. На нея са опънати струните. За най-ниските тонове те са по една на тон, за по-високите – по две, а за тоновете от средния и високия регистър – по три на тон.
Механична част
Механиката на пианото е твърде сложна. Започва от клавишите, които чрез сложна механична система предават движението си върху чукчета, които удрят струните, предизвиквайки вибрация. Самите струни до натискане на клавиша са заглушени от специални пластини, които се освобождават при натискането на клавиша.
Към механичната част спадат и педалите на пианото. Те са два или три. Десният педал освобождава всички пластини, заглушаващи струните, независимо дали в действие е приведен клавиш или не. Левият педал има за цел по-тихото свирене. При пианото с натискане на левия педал се доближават чукчетата към струните. Така се образува свободен луфт в механиката, в който се губи от силата на натискане върху клавишите.
При рояла, с натискане на левия педал се премества цялата клавиатура
надясно (при някои модели и наляво). Така всяко чукче удря по две струни, вместо три.
Много инструменти имат и трети педал, разположен по средата. При пианото това е така наречената „сордина“. Тя представлява механизъм, който поставя дебела лента филц между чукчетата и струните и така почти се заглушава пианото. Този механизъм се използва при свирене, за да не се смущават околните.
При рояла, средният педал се нарича „тонозадържащ педал“.
За разлика от повечето музикални инструменти, пианото не се настройва от самия музикант, а от нарочен специалист, наричан „акордьор“.
Композитори
В хронологичен ред следват имената на най-известните композитори, писали за пиано и други клавишни инструменти. В съвременния си вид пианото се появява относително късно, по-ранните автори са писали пиесите си за някои от неговите предшественици – чембало, вирджинал и др. Днес тези пиеси обаче влизат в репертоара на пианистите.
Доменико Скарлати
Хенри Пърсел
Георг Хендел
Йохан Себастиан Бах
Йозеф Хайдн
Волфганг Амадеус Моцарт
Лудвиг ван Бетовен
Франц Шуберт
Роберт Шуман
Фредерик Шопен
Ференц Лист
Модест Мусоргски
Пьотр Чайковски
Цезар Франк
Клод Дебюси
Александър Скрябин
Сергей Рахманинов
Джордж Гершуин
Оскар Питърсън
Пиер Булез
Мишел Льогран
Каунт Бейзи
Дюк Елингтън
Йоханес Брамс
Бележити изпълнители в по-новото време
Сергей Рахманинов
Дюк Елингтън
Святослав Рихтер
Владимир Хоровиц
Артур Рубинщайн
Алексис Вайсенберг
Клаудио Арау
Оскар Питърсън
Джон Хелфгод
Джон Огдън
Хърби Ханкок
Фридрих Гулда
Чък Кърия
Глен Гулд
Емил Наумов
Валентина Лисица
Източник: Справочник по музика за ученика и Уикипедия 2024