КИТАРА (ит. chitarra; фр. guitare; нем. gittarre; рус. гитара) струнен дърпащ се инструмент, известен още в Древна Гърция.
Музикалният инструмент китара е бил на лира, но с по-големи размери и с резонаторна дървена кутия под струните. През средновековието китарата е намерила широко разпространение като национален инструмент в Испания, навярно пренесена там от арабските маври. Съвременния си вид инструментът китара е добил в края на XVIII и началото на XIX век. Има форма на цифрата 8, с дълъг широк гриф и металически преградки — позиции за пръстите.
Най-често днес се среща шестструнна китара
(испанска, италианска), която се настройва Е—А—D—g—h—e1. Звучи октава по-ниско от нотираното. Освен нея има и руска китара — седемструнна. Настройва се D—G—Н—d—g—h—d1.
Звукоизвличането става чрез дърпане на струните с пръстите на дясната ръка. Използва се главно за акомпанимент при пеене, но също и като концертен солов инструмент. За китара са писали произведения и са свирили на този инструмент композитори като Шуберт, Вебер, Берлиоз, Вагнер, Паганини, Бокерини и др. световно известни композитори. През XX в. голямо разпространение има т. нар. хавайска китара с характерно внбрато и глисанди. При изпълнение тя се поставя легнала върху коленете, а звукоизвличането се извършва чрез металически пръстен.
В естрадната музика се използва и електрическа китара със специална апаратура и усилватели. Знаменити композитори и изпълнители китаристи са били Ф. Карули (ит., 1770—1841), Фернандо Сор (исп., 1778—1839:) Дионисио Агуадо (исп., 1784—1849), Паганини, Андрей Осипович Сихра —основател на руска школа за изучаване на китара (рус., 1773—1850), Иванов-Крамски (рус., 1912 г.) и др.
Видео урок за Китара – презентация на Ангел Ангелов