Споделете в
5/5 - (2 votes)

История на рок музиката – част 1

рокендрол 50теОт блус и кънтри до рокендрол: Корените на рока (1950 – началото на 60-те)

Социален и исторически контекст

Следвоенна Америка и младото поколение

В годините след Втората световна война (1945–1950) САЩ се радват на значителен икономически растеж. Много семейства се местят в покрайнините на градовете, където се наслаждават на удобствата на новите къщи, автомобили и все по-масовите домакински  уреди като телевизори и радиоприемници. Този подем обаче идва с важна социална промяна: появява се нова категория в обществото – тийнейджърите. Докато в миналото младежите са очаквали бързо да поемат ролята на възрастни, сега те имат повече свободно време, джобни пари и достъп до развлечения, специално насочени към тях.

Култура на бунта: Джеймс Дийн и Марлон Брандо

Филмите на актьори като Джеймс Дийн („Бунтовник без кауза“, 1955) и Марлон Брандо („Дивият“, 1953) представят младежи, които не се вписват в строгите правила на по-възрастното поколение. В същото време бумът на автомобилната култура (млади хора с лични автомобили) и „drive-in“ кинотеатрите подкрепят идеята, че свободата и забавлението са сърцевината на тийнейджърския живот. В този контекст новият музикален стил, наречен рокендрол, се ражда и намира благодарна публика, която търси по-динамичен и „разкрепостен“ звук.

Дискриминационният фон в САЩ

Не бива да забравяме, че 50-те години са и време на расова сегрегация в много южни щати. Афроамериканците са подлагани на дискриминация, включително ограничен достъп до обществени места, училища и музикални програми. Въпреки това (или именно затова) блус и ритъм енд блус сцените, доминирани от чернокожи артисти, процъфтяват в ъндърграунд и клубната култура. Тийнейджърите от всички етноси усещат енергията и автентичността на тази музика и я припознават като символ на младежки бунт срещу статуквото.


Музикалните корени: блус, ритъм енд блус, кънтри

Афроамериканското влияние и електрифицираният блус

В градове като Чикаго, Детройт и Мемфис, десетки хиляди афроамериканци се стичат от селските райони на юга (т.нар. Great Migration). Те носят със себе си делта блуса и госпъл традициите, които постепенно придобиват градско, електрическо звучене (с електрически инструменти). Muddy Waters, Howlin’ Wolf и Willie Dixon се утвърждават като звезди на електрическия блус, използвайки усилватели, хармоники и агресивни китарни рифове. Този звук вълнува младите слушатели, особено онези, които търсят музика, различна от „стерилните“ радио песни.

Кънтри, уестърн и „хилбили“

Докато блусът процъфтява в афроамериканските общности, кънтри музиката (понякога наричана „хилбили“, от селяк, през 40-те и 50-те) е основен жанр сред белите слушатели в южните и среднозападните щати. Изпълнители като Hank Williams („Your Cheatin’ Heart“) и Lefty Frizzell създават непретенциозни, искрени песни за любов и житейски несгоди. Смесването на сентименталната кънтри мелодика с динамиката на ритъм енд блуса ще се окаже взривоопасна комбинация, която подготвя сцената за появата на рокендрола.

Ролята на независимите лейбъли

Едни от най-важните фактори за зараждането на рокендрол са малките, независими звукозаписни компании. Големите лейбъли (RCA, Columbia, Decca) първоначално не се интересуват от „новата“ музика, считайки я за нишова и дори „неприлична“. Именно Chess Records (Чикаго) записва блус и R&B артисти, а Sun Records (Мемфис) дава платформа на много начинаещи музиканти, включително Елвис Пресли, Джони Кеш и Джери Лий Луис. Тези лейбъли виждат потенциала на странната (за онова време) смесица от кънтри и R&B и влагат ресурсите си в нея.

Значимост на радиото: Alan Freed и терминът „Rock and Roll“

Алън Фрийд (Alan Freed) е радио диджей от Кливланд, който започва да пуска ритъм енд блус записи на предаването си „The Moondog Show“, привличайки много млади слушатели от различни раси. Той популяризира израза „rock and roll“ като по-безобиден термин, който да представи иначе наричаната от много бели американци „черна музика“ (race music). Freed организира и концерти, наречени „Rock and Roll Revues“, където излизат на една сцена както чернокожи, така и бели изпълнители – нещо революционно за времето си.


Поява на рокендролa: ключови фигури

Bill Haley & His Comets: „Rock Around the Clock“ (1954)

Сред първите песни, които привличат вниманието на масовата публика към новия стил, е „Rock Around the Clock“. Издадена от Bill Haley & His Comets, тази песен се превръща в символ на ранния рокендрол, особено след като звучи във филма „The Blackboard Jungle“ (1955). Младежите се идентифицират с енергичния ритъм, а родителите – с шока от свободното танцуване и щурите реакции на публиката. Тази песен помага на рокендрол да излезе от „ъндърграунда“ и да завземе националните класации.

Елвис Пресли: от Sun Records до световна икона

Елвис Пресли е може би най-разпознаваемото име от тази епоха. Роден в Тюпело, Мисисипи, той израства в среда, където слуша както черковни госпъл хорове, така и кънтри радио и R&B плочи. Сам Филипс, собственикът на Sun Records, веднага разпознава потенциала на Елвис да смеси блус, кънтри и госпъл емоция в едно неповторимо „бяло момче, което пее черна музика“.

  • Скачане към славата: Парчета като „That’s All Right (Mama)“ (1954) и „Blue Moon of Kentucky“ завладяват местните радио вълни, а скоро РСА Victor (голям лейбъл) изкупува договора на Елвис от Sun.
  • Танцовите движения: Елвис въвежда едно „скандално“ разклащане на бедрата и предизвикателно поведение на сцената, което е дотолкова шокиращо за консервативна Америка, че телевизиите (Шоуто на Ед Съливан) често го снимат само от кръста нагоре.
  • Военната служба (1958–1960): Това временно „прекъсва“ кариерата му, но не спира статута му на крал на рока. По-късно Елвис става и кино звезда, затвърждавайки го като световен феномен.
  • Подробно за Елвис Пресли

Chuck Berry: китара, рифове и истории за тийнейджъри

Chuck Berry (Чък Бери) е друг колос на ранния рокендрол. Родом от Сейнт Луис, Мисури, той умело преплита блус и кантри ритми, но добавя характерните си китарни рифове и текстове, насочени към младежта – коли, танци, училище, романтики.

  • Johnny B. Goode (1958) става своеобразен „химн“ на рокендрол китарата. Песента разказва за бедно момче от провинцията, което успява да покори света с китарата си – нещо, в което мнозина младежи се припознават.
  • „Duck Walk“: Легенда твърди, че Чък първоначално го прави, за да прикрие намачканите си панталони, но публиката толкова го харесва, че той го превръща в запазена марка.
  • Подробно за Chuck Berry

Little Richard: дива енергия и сценична лудост

Little Richard (Ричард Пениман) привлича вниманието с неповторимия си глас, пиано и огнен темперамент. Песни като „Tutti Frutti“ и „Long Tall Sally“ звучат като чиста енергия, изригваща от тонколоните.

  • Неговият сценичен образ, силният грим и крещящи костюми са нещо невиждано за тогавашната публика.
  • Той е един от първите, които включват църковни госпъл похвати (напрегнати, дрезгави вокални извивки) в рокендрол изпълненията – доказвайки, че блясъкът и екстазът на чернокожата музика могат да завладеят масовата сцена.
  • Подробно за Little Richard

Bo Diddley и “Diddley Beat”

Не можем да говорим за ранния рокендрол, без да споменем Bo Diddley. Неговият характерен ритъм, често наричан „Bo Diddley Beat“, е базиран на кубинските клаве модели и е използван широко в рок музиката (например при Buddy Holly, Rolling Stones). Неговият правоъгълен китарен дизайн и експериментите с електроника (ефекти, дисторшън) го превръщат в един от новаторите на епохата.

Fats Domino: мелодичният R&B, който стига до поп класациите

Fats Domino е друг любимец на публиката, обичан заради мелодичния и добродушен стил на пеене, както и за великолепното си свирене на пиано. Парчета като „Ain’t That a Shame“ и „Blueberry Hill“ завладяват поп класациите, доказвайки, че R&B и рокендрол могат да бъдат достъпни и за по-широка (не само „бунтарска“) аудитория. Fats Domino е от Ню Орлиънс, където разнообразието на жанрове (джаз, блус, креолска музика) оказва огромно влияние върху звука му.

Jerry Lee Lewis и пламтящото пиано

Наричан „The Killer“, Jerry Lee Lewis е пианист от Луизиана, известен с необузданите си изпълнения, при които понякога рита стола и свири прав, а понякога дори пали пианото на сцената. Неговото „Whole Lotta Shakin’ Goin’ On“ и „Great Balls of Fire“ се превръщат в химни на рокендрола, пропити със сексуална енергия и шокиращи за пуританската публика. Скандалите около личния му живот (женитбата с 13-годишната му братовчедка) поставят кариерата му под въпрос, но той все пак оставя неизличима следа в историята на ранния рок.

Buddy Holly и груповият формат

Buddy Holly е малко по-различен от ярките, диви фигури като Elvis и Jerry Lee. Той е спокоен, носи очила с дебели рамки, но е изключително талантлив композитор и певец. Със своята група The Crickets въвежда формáта „две китари, бас, барабани“, който ще стане стандарт за рок бандите през 60-те и 70-те.

  • Парчета като „That’ll Be The Day“ и „Peggy Sue“ демонстрират леки, мелодични вокали с китарни рифове.
  • Трагедията: Buddy Holly загива в самолетна катастрофа на 2.02.1959 г., (заедно с Ritchie Valens и  J.P. “The Big Bopper” Richardson) наречена „Денят, в който музиката умря“. Това събитие шокира феновете, а Дон Маклийн го възпява по-късно в песента „American Pie“.

Интересни случки и анекдоти

Цензурата и радиозабраните

В много части на САЩ рокендролът е заклеймен като „развращаващ“ младежта.

  • Някои пастори провеждат „burn your records“ събирания, където вярващите хвърлят плочите на Чък Бери, Елвис, Литъл Ричард в огън.
  • Политически фигури и обществени лидери твърдят, че тази музика насърчава сексуална разпуснатост, липса на дисциплина и дори престъпност.
  • Противно на очакваното, забраните само разпалват любопитството на младежите.

Телевизията – приятел и враг

В средата на 50-те телевизията вече е масово достъпна. Шоуто на Ед Съливан е едно от най-гледаните вечерни предавания. Именно там за пръв път цяла Америка вижда „чудатите“ сценични изпълнения на Елвис, Бил Хейли, Buddy Holly. Тази популярност води до бум в продажбите на плочи, но от друга страна, телевизиите налагат цензура (например да снимат Елвис под кръста). Така се създава парадокс: медията хем дава трибуна на рокендрол артистите, хем се опитва да „смекчи“ имиджа им пред широката публика.

Политически контекст

Сенатор Джоузеф Маккарти (епохата на Маккартизма) насажда страхове от комунизъм и подронване на традиционните американски ценности. Рокендролът е сочен като пример за подривна култура, която може да „развали“ младежта. Въпреки това, при всяка атака срещу новата музика, продажбите на плочи растат.

Самите рокзвезди – приятелства и вражди

  • Има истории как Елвис и Джери Лий Луис свирят заедно в Sun Records (в т.нар. „Million Dollar Quartet“), заедно с Джони Кеш и Карл Пъркинс. Когато публиката осъзнава, че няколко от най-големите имена са заедно в едно студио, това предизвиква истерия.
  • Мнозина мислят, че Елвис и Чък Бери са „врагове“, но в действителност Чък Бери по-късно твърди, че Елвис е проявявал голямо уважение към него и го е посочвал като вдъхновение.

Ефект върху младите и обществото

рокендрол 50те Тийнейджърската революция

Рокендролът проправя пътя за възникването на изцяло нова културна индустрия:

  • Музикални списания (например Teen Beat, 16 Magazine), постери, фензини (свободен вестник, честно нелегален (нерегистриран), обикновено специализиран, необвързан с условия за продажба, разпространяван в книжарници, музикални магазини, гимназии, университети, концертни зали или лично).
  • Модна вълна: тийнейджъри, облечени в кожени якета, дънки, поли „poodle skirt“, тениски, гребени в задния джоб.
  • Филмови продукции, насочени към младежката публика: училищни танци, бунтове, хот род (автомобили, с части от различни коли, “подредени” според личните предпочитания на твореца).

Трансформация на танцуването

Вместо да танцуват ballroom dancing (валс, фокстрот), младежите започват по-свободни движения: Twist, Jive, Lindy Hop. Те съчетават енергично подскачане, въртене и завъртания, напълно различни от формалните танци на родителите си.

Междурасови контакти

Въпреки расовото напрежение, рокендрол концертите събират бели и чернокожи фенове в една зала – нещо, което до голяма степен е безпрецедентно в тогавашна Америка. Младежите, които искат да се насладят на музиката, често преодоляват предразсъдъците и социалните бариери.


Преход към началото на 60-те

Военна служба и скандали

  • Елвис отива в казармата (1958–1960), където получава по-приглушена публичност, но феновете му остават верни.
  • Скандалът около Jerry Lee Lewis (женитбата с 13-годишната му братовчедка) води до бойкоти и спад в турнетата му.
  • Смъртта на Buddy Holly (1959) е огромна загуба за сцената, както и тази на Ritchie Valens („La Bamba“). Говори се за „край на невинността“ в рокендрола.

Смяна на звученето и появата на „по-меките“ идоли

След края на 50-те започват да изпъкват по-„кротки“ изпълнители, които мнозина наричат teen idols: Pat Boone, Frankie Avalon, Paul Anka. Те предлагат умерени, романтични песни, които по-малко дразнят консервативната публика и радио станции. Рокендролът не изчезва, но в САЩ леко се „укротява“ в началото на 60-те.

Предвестници на „новата вълна“ отвъд океана

Докато американският рокендрол забавя темпото, във Великобритания млади музиканти (в Ливърпул, Лондон, Манчестър) израстват със същите R&B плочи на Чък Бери, Бо Дидли, Елвис. Тези британски тийнейджъри скоро ще сформират групи като The Beatles, The Rolling Stones, The Animals и т.нар. „Британска инвазия“ ще се стовари върху Америка и света през 60-те.

Поглед напред

Ранният рокендрол може да изглежда „опростен“ спрямо разклоненията, които предстои да се появят (психеделичен рок, прогресив, хард рок). Но именно енергията, комбинаториката на блус и кънтри, и културният бунт на 50-те прокарват пътя за всичко, което ще се случи в 60-те и 70-те. С идването на Британската инвазия, рокът ще се превърне в глобален феномен, надхвърлящ граници, езикови бариери и социални различия.

Финални думи

С този кратък обзор на корените на рока (края на 40-те, 50-те години и началото на 60-те) вече имаме по-ясна картина за културните, социалните и музикалните предпоставки, довели до избухването на рокендрола като младежко движение. Запознахме се с няколко от ключовите изпълнители – Елвис, Чък Бери, Литъл Ричард, Джери Лий Луис, Фетс Домино, Бъди Холи – и начина, по който всеки от тях придава своя уникален принос към жанра. Научихме как конфликтът между младежи и консервативно общество само разпалва интереса към рокендрол.

В следващата част (Част II) ще насочим вниманието си към Британската инвазия, която започва в началото на 60-те. Ще разгледаме феномена „Beatlemania“, как The Rolling Stones поемат ролята на бунтари, и как психеделичният рок, контракултурата и големите фестивали през втората половина на 60-те окончателно превръщат рока в световна културна сила.


Източници

Печатни издания

  1. Palmer, Robert. „Rock & Roll: An Unruly History“, Издателство: Harmony Books (1995), ISBN-10: 0609805606, ISBN-13: 978-0609805604, Обхваща основните идеи за произхода на рокендрол и контекста на 50-те години.
  2. Guralnick, Peter. „Last Train to Memphis: The Rise of Elvis Presley“, Издателство: Little, Brown and Company (1994), ISBN-10: 0316332208, ISBN-13: 978-0316332200, Подробна биография, проследяваща пътя на Елвис от скромното начало до статута на световна суперзвезда.
  3. Dawson, Jim. „Rock Around the Clock: The Record That Started the Rock Revolution!“, Издателство: Backbeat (2005), ISBN-10: 0879308291, ISBN-13: 978-0879308290, Историческото значение на песента на Bill Haley & His Comets и нейния ефект върху масовата публика.
  4. Jackson, John A. „Big Beat Heat: Alan Freed and the Early Years of Rock & Roll“, Издателство: Schirmer Trade Books (1991), ISBN-10: 0028711558, ISBN-13: 978-0028711555, Фокус върху ролята на Alan Freed като диджей и популяризатор на ритъм енд блус / рокендрол.

Онлайн източници

  1. Rock & Roll Hall of Fame – Early Rock History, https://www.rockhall.com/rock-roll-history, Информация за развитието на рокендрол, ранни звезди и техния принос.
  2. AllMusic – Early Rock & Roll, https://www.allmusic.com/style/early-rock-roll-ma0000012259, Списък с изпълнители, кратки биографии и препоръки за слушане.
  3. BBC Music – 1950s Rock and Roll, https://www.bbc.co.uk/music/genres/rockandroll, Обзор на ключовите имена от 50-те и влиянието им върху популярната култура.
  4. Sun Records – Official Site, https://www.sunrecords.com/, История и архиви за легендарните записи на Елвис, Джони Кеш, Джери Лий Луис и други.

 

История на рок музиката – част 1
История на рок музиката – част 2
История на рок музиката – част 3
История на рок музиката – част 4
История на рок музиката – част 5
История на рок музиката – част 1 От блус до рокендрол