ЛУИДЖИ КЕРУБИНИ 1760-1842
Луиджи Керубини е знаменит педагог и най-значителният композитор от епохата на Великата френска революция. По произход италианец, той твори през по-голямата част от живота си във Франция и играе важна роля за укрепване на френската героична опера, като създава класически образци на „опера-спасение”. Написва около 30 опери, меси, кантати, оратории, симфонии, романси, пиеси, революционни химни, клавирна и органна музика и други.
Луиджи Мария Керубини е роден на 14.09.1760 г. във Флоренция
в семейството на беден музикант. Бащата, концертмайстор в театър „Пергола” във Венеция, е първият учител по музика на своя син. Придобил отрано музикални знания и подтикван от желанието да се усъвършенства, Луиджи постъпва с поддръжката на тосканския велик херцог в консерваторията в Болоня. Там под благотворното педагогическо ръководство на прочутия абат Джузепе Сарти се развива неговият музикален талант. Едновременно с уроците той помага на Сарти, като композира под негово ръководство второстепенните арии в оперите му. От него усвоява строгия стил на Палестрина и овладява изкуството на контрапункта, както никой друг след Бах.
Първите самостоятелни творби на Керубини
са от двата стари италиански класически жанра – „опера-буфа“ и „опера-сериа“ /комична и сериозна опера/. Първата негова, опера „Квинт Фабий“ /1780/ му донася широка известност в Италия и много поръчки от театрите във Флоренция, Венеция, Мантуа и други.
В 1784 г. Керубини е поканен в Лондон за кралски придворен и оперен композитор. Там композира две опери; След двегодишен престой в Лондон той пътешества до Торино, Неапол, после в Париж, отново в Лондон и най-послепо настояване на Виоти се установява в Париж /1788/. В Париж започват истинските му големи успехи, от този град се разнася славата му на голям композитор.
От 1789 до 1792 г. Керубини ръководи оперните представления, на малкия италиански театър „Федо“ в Париж, а през 1795 г. е назначен за инспектор по обучението и преподавател в Парижката консерватория.
През това време Парижкият оперен театър е в пълен разцвет.
На неговата сцена господстват оперите на глуковската школа, поставят се и опери на Сакини, Салиери, Пичини /съперника на Глук/, както и тези на Гретри. Особено голям интерес Керубини проявява към творчеството на италианския композитор Спонтини и между тях възниква искрена дружба. В Париж Керубини се запознава лично и с Кристоф Вилибалд Глук, старателно изучава оперната му реформа, както и стила на неговия съперник Пичини.
Дотогава Керубини композира оперите си в лек италианско-неаполитански стил. През парижкия си период написва 14 опери предимно с класически сюжети по френски текстове – най-хубавата част от неговото оперно творчество, в които задълбочава драматичното съдържание и разширява формите, обогатява неаполитанския стил на Пичини и неговата мелодичност със стила на Моцарт и Глук.
Първата парижка опера на. Керубини „Демофон”
няма успех сред парижката публика, въпреки че авторът развива в нея Глуковия стил. Той усложнява музиката, като внася нови полифонични похвати.
След нея написва операта „Лодоиска“ /1791/ по романа на Луве де Кувре „Любовното похождение на кавалера Фоблаза. В нея се набелязват първите черти на новия, героичен стил. Отличава, се с пищна, ярко обособена оркестрация, с отказ от абсолютизиране на певческото начало. Използвани са полски, и татарски мотиви, тъй като действието се развива в Полша с участието на герои-татари. Керубини симфонизира операта, което е в същност една от характерните страни на музикалнодраматичните реформи на Глук. Операта има огромен успех – само през първия сезон се поставя на сцената 200 пъти.
Керубини продължава да усъвършенства революционния оперен жанр и новия си творчески стил.
Операта „Медея” /1797/ е с антично-класически митологически сюжет по едноименната драма на Еврипид. Музиката изпъква със своето мрачно величие и дълбок драматизъм. Едночастната увертюра и въведенията към II и III действие са едни от най хубавите симфонични творби, създадени от Керубини.
Върхът на музикалнодраматичното творчество на Керубини е най-популярната му опера „Водовоз” – по либрето на Ж. Н. Буий /1800/. Произведението е дълбоко демократична творба и по съдържание, и по характер на музиката. Централните образи в тази „опера-спасение” са водовозът Микел и граф Арманду, председател на парламента. Сюжетът е из политическия живот на Франция през XVII в. Граф Арманду защищава народа и разобличава произволите на краля. Преследван от кралската полиция, той е укриван от Микел.
След преодоляване на редица опасности най-после те се спасяват от грозящата ги смъртна опасност. Самоотверженият и хуманен човек от народа Микел спасява от явна гибел политическия демократичен деятел граф Арманду. Тази опера има голям успех както на премиерата, състояла се на 16.01.1800 г. в Париж, така и през целия XIX в., когато почти не слиза от сцените на оперните театри. В нея са вплетени редица чудесни народнопесенни мелодии. Керубини е един от първите композитори, които разработват народнопесенни мелодии в героични опери. Музиката й е проста и жизнена.
Бетховен високо цени творчеството на Керубини и особено „Водовоз“.
При композирането на операта „Фиделио“ Бетховен се повлиява от Керубини, по-специално от оперите „Водовоз“, „Лодоиска“ и „Фаниска“. През 1823 г. той пише до Керубини между другото и следното: „Истинското изкуство е безсмъртно и истинският художник получава пълно удовлетворение от действително великите и гениални творения. Трогва ме успехът на всяко Ваше съчинение като мое собствено. Накратко казано, аз Ви обичам и уважавам.“ Шуман, Вагнер и Глинка също високо ценят изкуството на Керубини.
Композиторът отдава много сили и внимание на революционната музика. Работи по оформленията на музикалните революционни празненства. Съчинява масови песни и химни с революционно съдържание. Написва 6 големи хора, между които „Химн на Пантеона“, „Песен за 10 август“, „Ода към 18 фруктидор“, „Химн за празника на младежта“ и други. „Погребалният марш“ по случай смъртта на генерал Ош е едно забележително произведение.
Керубини в много случаи осъжда Наполеон,
че се домогва до императорския трон, с което спечелва ненавистта му и среща пречки в поставянето на някои свои опери. Това го огорчава и цели две години не композира никаква музика, след което пише черковни меси, оратории, кантати, магнификат, 2 реквиема в до-минор и в ре-минор и други.
По-късно Керубини създава още опери, но нито една от тях не достига качествата на оперите, създадени през революционния период. И съдбата им е нерадостна.
Още с основаването на Парижката консерватория през 1795 г. Керубини допринася много
за нейното укрепване със своето енергично участие като инспектор, но за професор той е назначен едва през 1816 г., а през 1822 г. става директор, на която длъжност остава до края на живота си. По негово време Парижката консерватория се издига до едно от най-добрите музикални учебни заведения в Западна Европа. В нея се учат талантливи хора от целия континент.
Керубини написва и редица теоретични трудове, между които „Учебник по контрапункт и фуга“ и „Школа за пеене“.
Композиторът остава известен и с това, че обикновено не проявява отзивчивост към младите музиканти: ненавижда например гениалния Берлиоз заради непокорния му характер и става причина кандидатурата му за „Римската премия“ да бъде отхвърляна четири пъти.
Още приживе той съставя пълен каталог на своите творби, излязъл под печат през 1843 г., който е един важен документ за неговото творчество.
Луиджи Керубини умира на 5.03.1842 г. в Париж на 82-годишна възраст.
СПИСЪК НА ПО-ВАЖНИТЕ ТВОРБИ НА ЛУИДЖИ КЕРУБИНИ
Опери
„Картоиграчът“ /1777/; „Квинт Фабий“ /1780/; „Изоставената Армида“ /1782/; „Адриано в Сирия“ /1782/; „Месенцио, цар на Етрурия“ /1782/; „Идали- до“ /1784/; „Александър в Индия /1784/; „Деметрио“ /1784/; „Мнимата принцеса“ /1785/; „Маркиз Тулипано“ /1786/; „Сабинянски юли“ /1787/; „Ифигения в Авлида“ /1788/; „Демофон“ /1788/; „Маргарита Анджуйска“ /1790/; „Лодоиска“ /1791/: „Елиза“ /Пътешествие на ледника Сен Бернар./1794/; „Конгресът на царете“ /1794/; мАли Баба и 40-те разбойници“ /1795/; „Медея“ – либрето от Франсоа Беноа Хофман, по едноименната драма на Еврипид /1797/; „Португалската хотелиерка“ /1798/; „Наказанието“ /1799/; „Ема“ или „Затворничката“ /1799/; „Епикур“ /1800/; „Водовоз“ /„Два дни“/ — либрето от Ж. Н. Буи/1800/; „Анакреон“ /„Любовта на беглянката“/ /1803/; „Ахил и Сцирос“ /1804/; „Фаниска“ /1806/: „Пигмалион“ /1809/; „Крешендо“ /1810/; „Бланш от Прованс“ /1821/: „Знамето от Гренада“ /1813/.
Започнати са и останали недовършени няколко опери, между които: „Олимпиада“, „Селико“, „Италианката в Лондон“ и други.
Музика за театрални драми, между които и към „Отело“ от Шекспир. Други творби
Симфония в ре-минор за струнен оркестър /1815/; Концертна увертюра; два реквиема – първи в ре-минор и втори :в до-минор; 6 струнни квартета; 6 сонати за пиано; соната за 2 органа; квинтет; Голяма фантазия; 17 големи кантати; 11 големи меси; 38 мотета; мадригал; 20 антифона; оратория; 300 канона а’капела; магнификат; мизерере; голям брой вокални пиеси; 8 революционни химна, между които: „Химн на братството“ /1787/, „Песен за 10 август“, .„Ода към 18 фруктидор“, „Химн на празника на младежта“ /1796/, „Химн на празника на благодарността“ /1’799/, „Погребален марш по случай смъртта на генерал Ош“, „Химн на Пантеона“ и др. Други революционни песни с оркестър, италиански песни, 77 романса, ноктюрни и др.
Източник: Иван Петков Минчев, 120 бележити композитори, издателство Музика, София 1976