Арам Хачатурян е един от най-изтъкнатите съветски композитори, оформил се като творец в годините на съветската власт. Изкуството му е ярко национално, хуманистично и съвременно, романтично възвишено и многожанрово, наситено с дълбоко съдържание и с богата мелодичност, най-често в духа на арменската национална музика.
Арам Илич Хачатурян е роден от родители арменци на 6 юни 1903 г. в село Коджори,
близо до Тбилиси – Грузия. На село и в Тбилиси прекарва детските и юношеските си години. В семейството му всички пеят – той от малък обиква музиката и научава десетки арменски, грузински и азербайджански песни. Силни впечатления оставят у него и народните арменски, грузински и азербайджански певци. И тримата братя на Хачатурян се занимават с изкуство – единият става режисьор, а двама – певци.
Семейството на Хачатурян купува едно старо пиано и той неуморно свири на него сам, без учител, не познавайки дори нотното писмо. Занятията с пианото, макар безсистемни и по слух, изиграват положителна роля в неговото музикално развитие.
Арам Хачатурян се учи в Тбилиската търговска гимназия.
В училищния духов оркестър той поддържа непрекъснат контакт с музиката, запознава се солидно с духовите инструменти и придобива елементарна нотна грамотност.
По-големият брат Сурен през 1921 г. е вече известен театрален режисьор в Москва. По негово предложение семейството изпраща Арам в Москва да учи музика, но вместо да постъпи в Музикалното училище, през 1922 г. той завършва подготвителните курсове при Московския университет и постъпва в биологическото отделение на Физико-математическия университет, където следва три години. Влечението му към музиката обаче не го напуска нито за миг и на 19-годишна възраст той постъпва и в музикалния техникум „Гнесени“ /сега институт „Гнеси- ни“/ в класа по виолончело, посещавайки едновременно и лекциите по биология. По-късно преминава в класа на опитния педагог А. Борисяк, при когото овладява добре виолончелото. Хармония, а по-късно и полифония учи особено старателно при М. Ф. Гнесин – голям педагог, ученик на Римски-Корсаков и А. Лядов.
През 1925 г. Хачатурян преминава в новооткрития клас по композиция,
където усърдно усвоява теоретичните дисциплини, обогатява художествените си представи и получава необходимите композиционно-технически умения.
Още тогава Хачатурян композира редица произведения, които, макар и несъвършени, се отличават с оригиналност, непосредственост на чувствата и с поетично обаяние – „Танц“ за цигулка и пиано /1926/, „Поема” за пиано /1927/, „Песен-поема“ за цигулка и пиано /1929/ и др.
Чрез видната пианистка Е. А. Шчербина Хачатурян се запознава с новата френска музика на Дебюси и Равел, която оказва влияние за формирането на някои типични черти на творческата му индивидуалност – вкус към живописно звучене, самобитна и остра ритмика, чувство за музикален колорит. Още по-голямо влияние върху художественото мислене на Хачатурян оказва запознаването му в класа на Гнесин с творчеството на великите руски класици: Римски-Корсаков, Мусоргски, Глинка, Бородин. По същото време той работи и в Арменския дом на културата, където се запознава с патриарха на арменската музика Александър Спендиаров, също ученик на Римски-Корсаков, който го подкрепя в неговите творчески търсения, вдъхва му вяра в композиторските способности.
През 1929 г. Хачатурян завършва музикалния техникум „Гнесини”
и същата година е приет в Композиторския факултет на Московската консерватория. Продължава занятията си при Гнесин, след това при Николай Яковлевич Мясковски. Мясковски го научава да обича литературата, живописта, архитектурата. През това време, вдъхновен от изкуството на арменските народни музиканти, съчинява редица произведения, между които широко популярната „Песен-поема” за цигулка и пиано, тричастното Трио за пиано, цигулка и кларинет /1932/, виртуозната Токата за пиано /1932/, Танцовата сюита за симфоничен оркестър /1933/, Първа симфония – дипломната работа на Хачатурян /1934/, посветена на петнайсетгодишнината на Арменската ССР, и др. Заради Първа симфония името на Арам Хачатурян се записва със златни букви върху почетната мраморна дъска в Московската консерватория.
Запознаването на Хачатурян с Прокофиев и с неговото творчество оказва забележително влияние върху формирането на художествените му възгледи.
По предложение на Мясковски Хачатурян остава аспирант в консерваторията. Като асистент композира Концерт за пиано и оркестър /1936/, посветен на Лев Оборин. Концертът се отличава със своята сочна мелодичност, изворите на която лежат в музиката на Армения, Азербайджан и Грузия. Същевременно пише песни за глас и пиано, музика към филми и други.
Още от тези години води началото си активната обществена дейност на композитора. През 1937 г. той е избран за заместник-председател на Московския съюз на композиторите, а през 1939 г. за заместник-председател на новосъздадения Организационен комитет на Съюза на съветските композитори.
През 1939 г. Арам Хачатурян пребивава известно време в Армения,
където се среща с различни среди от народа, слуша народни ансамбли, гледа национални танци и записва народни мелодии. През същата година създава балет със сюжет из живота на един крайграничен арменски Колхоз. По-късно той преработва основно не особено сполучливия първи вариант и така създава в сегашния му вид своя шедьовър – балета „Гаяне“. След това композира едно от най-хубавите си произведения – Концерта за цигулка и оркестър и музиката към драмата на М. Ю. Лермонтов „Маскарад“, върху основата на която по-късно написва симфоничната сюита „Маскарад“.
За изключителни постижения в областта на симфонизма Хачатурян е награден още през 1939 г. с най:високото съветско отличие – ордена „Ленин“, и получава званието „Заслужил артист на РСФСР“.
През време на Отечествената война Хачатурян е един от ръководителите, на Съюза на съветските композитори
и създава редица масови патриотични песни и маршове. През трудните военни години композира Втора симфония /„Симфония с камбани“/, три концертни арии и Концерт за виолончело и оркестър. Във Втората си симфония Хачатурян отразява величавата борба на съветския народ с немскофашистките завоеватели. Според Шостакович „… Втора симфония е първото съчинение на Хачатурян, в което трагичното начало се издига на такава голяма висота“. ‘
През 1944 г. създава три концертни арии за висок глас с оркестър: „Поема“, „Легенда“ и „Дитирамб“ – вокално-симфоничен цикъл, обединен чрез общ замисъл, голяма лирична поема за любовта.
През 1947 г. Хачатурян композира едночастната Трета симфония /„Симфония-поема“/
за голям симфоничен оркестър, орган и 15-20 допълнителни тромпета – в чест на 30-годишнината на съветската власт. Премиерата е на 13 декември 1947 г. в Ленинград под диригентството на Евгений Мравински. Негова е музиката към документалния филм „Владимир Илич Ленин“, наречена „Ода в памет на Ленин“, и към филма „Сталинградската битка“, на чиято основа създава голямата програмна сюита в осем епизода „Сталинградската битка“. Като лайтмотив използва мелодията на популярната руска песен „Има на Волга скала“. В тази сюита авторът възкресява великанската битка на Съветската армия срещу хитлеристките пълчища на река Волга.
Безспорно постижение на съветското музикално изкуство е музиката на Хачатурян към двата филма,
посветени на великия руски адмирал Ушаков: „Адмирал Ушаков“ и „Кораби щурмуват бастионите“ /1953, 1954/, както и към филма „Отело“ по едноименната трагедия на Шекспир.
През 1950 г. Хачатурян е вече преподавател в класа по композиция на Музикално-педагогическия институт „Гнесини“ и професор по композиция в Московската консерватория.
Същата година с оркестъра на Московската областна филхармония дебютира като диригент. През есента на 1951 г. предприема концертно пътуване до Армения и Грузия, където дирижира Арменската и Грузинската филхармония. В програмите на концертите са включени негови произведения.
През 1950 г. Хачатурян посещава Италия
в състава на делегация от съветски дейци на изкуството. Дирижира пред Италианското радио сюитата „Сталинградската битка“. Особено силно впечатление му правят паметниците и документите, свързани с гладиаторското въстание под водачеството на легендарния тракиец Спартак. Под влиянието на тези впечатления през 1953 г. той композира грандиозния балет в 4 действия „Спартак“. „Музиката на Хачатурян – това е преди всичко музикално пиршество… Това е Рубенс в нашата музика“ – пише Б. Асафиев още преди създаването на балета. Но това блестящо сравнение важи с пълна сила за партитурата на „Спартак“. „… На никого от нашите композитори не би се удало да пресъздаде тази тема така, както е успял да я пресъздаде Хачатурян. Ярката динамичност на събитията, разкрити в драматургията на балета, пъстрите, пълни с блясък и пищност картини от Рим, огромната жизнена сила на народното движение – всичко това едва ли би могло да отговаря повече на индивидуалността ца Арам Хачатурян“ /Д. Кабалевски/. За „Спартак“ на Хачатурян през 1959 г. е присъдена Ленинска награда.
През 1951 г. Арам Хачатурян посещава Исландия,
където дирижира свои произведения, след което изнася много концерти из разни съветски градове. По-късно предприема концертни обиколки в България, Чехословакия, Финландия /сърдечно посрещнат от 90-годишния Ян Сибелиус/, Англия, Швейцария, Аржентина, Бразилия, Уругвай, Чили и други страни. Популярността му го прави желан гост навсякъде. През тези години ръководи музикален кръжок в един голям московски завод, участвва в много журита, комисии. Всички тези задължения му пречат за една интензивна композиторска дейност, поради което много творчески замисли остават неосъществени.
Като творец и музикален общественик Хачатурян
е убеден и последователен привърженик на социалистическия реализъм. Здрави и трайни са неговите връзки с народа, а музикалният фолклор на Армения дава осезаемо отражение в неговите произведения.
През 1954 г. на Хачатурян е присъдено почетното звание „Народен артист на СССР“. .
Арам Хачатурян получава над 25 най-високи съветски и чуждестранни награди, поверявани са му над 10 обществени длъжности, между които депутат във Върховния съвет на СССР, член на Академията на науките на Армения, секретар на Съюза на композиторите на СССР и други.
В последните години Хачатурян посещава България, Унгария, Румъния, Швеция, ГДР, Полша, Финландия, Чехословакия, Франция и др., дирижира свои произведения, среща се с видни културни и политически дейци. По време на посещението си в България през октомври 1969 г. изнася авторски концерти в София и в Пловдив..
Музиката на Хачатурян се изпълнява в много страни, името му е известно на музикалната публика в цял свят.
Голяма е заслугата на Хачатурян за развитието на съветската музикална култура. Той създава реалистично, демократично, съвременно, изпълнено с оптимизъм и вяра в човека изкуство. Творбите му са в духа на арменските и азербайджанските народни песни, но носят оригинален, индивидуален облик. Последните произведения на Хачатурян разкриват стремеж към обогатяване на композиционната техника и строго целесъобразно, обосновано от художествената идея използване на по-модерни музикални изразни средства.
Арам Хачатурян умира на 1 май 1973 година в Москва.
СПИСЪК НА ПО-ВАЖНИТЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯ НА АРАМ ХАЧАТУРЯН
Балети
“Щастие” 3 действия, либрето – Г. Ованесян /1933/; „Гаяне“ в 4 действия, либрето К. Державин /1942/; „Спартак“ в 4 действия, либрето – Н. Волков /1953/.
За симфоничен оркестър
Симфонии
Първа симфония в ми минор в чест на 15-годишнината на съветската власт в Армения /1934/; Втора симфония в ла минор /1934/; Трета симфония /„Симфония-поема“/ – едночастна, в чест на 30-годишнината на Октомврийската революция /1947/.
Други симфонични творби
„Танцова сюита“ /1933/; Сюита из музиката към комедията на Лопе де Вега „Валенсианската вдовица“ /1939/; Първа сюита из балета „Гаяне“ /1943/; Втора сюита из балета „Гаяне“ /1943/; Трета сюита из балета „Гаяне“ /1943/; Сюита из музиката към драмата „Маскарад“ /1944/; „Руска фантазия“ /1944/; „Ода в памет на Владимир Илич Ленин“ /1948/; Сюита из музиката към филма „Сталинградската битка“ /1949/; „Тържествена поема“ /1950/; „Концертен валс“ /1955/; Първа сюита из балета „Спартак“ /1955/; Втора сюита из балета „Спартак“ /1955/; Трета сюита из балета „Спартак“ /1955/; две симфонични картини из балета „Спартак“ /1955/; „Приветствена увертюра“ /1958/; Сюита из музиката към пиесата. „Лермонтов“ /1959/; „Балада за родината“ /1961/.
Концерти за инструмент и оркестър
Концерт за пиано и оркестър, посветен на Лев Оборин /1936/: Концерт-рапсодия за пиано и оркестър /1955/; Концерт-рапсодия за пиано и оркестър, посветен на 50-годишнината на Октомврийската революция /1967/; Концерт за цигулка и оркестър в ре минор, посветен на Давид Ойстрах /1961/; Концерт за виолончело и оркестър в ми мажор, посветен на Светослав Кнушевицки /1946/; Концерт-рапсодия за виолончело и оркестър, посветен на М. Ростропович /1963/.
За глас и оркестър
Три концертни арии, посветени на Нина Макарова: „Поема“, „Легенда“, „Дитирамб“ /1946/; „Ода на радостта“ за солист – мецо-сопран, смесен хор и оркестър /1956/.
Камерна музика
Танц №1 за цигулка и пиано /1926/; Поема за пиано /1927/, речитативи и фуги за пиано/19 28-1966/; Алегрето за цигулка и пиано /1929/; Песен-поема за цигулка и пиано /1931/; Квартет за две цигулки, виола и виолончело /1931/; Сюита за пиано /1932/; Трио за кларинет, цигулка и пиано /1932/; Соната за цигулка и пиано /1932/; два детски албума /1947/; две сонати за пиано/1958-1961/; Три пиеси за две пиана /1945/.
Музика към драматични произведения – 20,
между които: към пиесата „Хатабала“ от Г. Сундукян /1928/; към трагедията „Макбет“ от У. Шекспир /1933/; към пиесата „Баку“ от Н. Никитин /1937/; към пиебата „Големият ден“ по В. Киршон /1937/; към комедията „Валенцианска вдовица“ от Лопе де Вега /1940/; към пиесата „Маскарад“ от М. Ю. Лермонтов /1941/; към пиесата „Дълбоко разузнаване“ от А. Крон /1943/; към пиесата „Последният ден“ – В. Шкваркин /1945/; към пиесата „Иля Головин“ от С. Михалков /1949/; към пиесата „Лермонтов“ от Б. Лавренев /1954/; към трагедията „Крал Лир“ от Шекспир /1958/ и други.
Музика към филми – около 20,
между които: „Пепо“ /1934/; „Зангезур“ /1938/; „Градина“ /1939/; „Салават Юлаев“ /1940/; „Човек №217“/1944/; „Руският въпрос“ /1947/; „Вл. Ил. Ленин“ /1948/; „Сталинградската битка“ /1949/; „Те имат родина“ /1949/; „Тайната мисия“ /1950/; „Адмирал Ушаков“ /1953/; „Кораби щурмуват бастионите“/1953/; „Салтанат“ /1955/; „Отело“ /1955/; и др.
Песни за глас и пиано и други творби. Списъкът обхваща творбите на композитора създадени до 1967 г.
Aram Khachaturian – Gayane
Източник: Иван Петков Минчев, 120 бележити композитори, издателство Музика, София 1976