Дата/Време
Дата(и) - 17/10/2024
0:00
Категории
На 17 октомври 1849 г. Шопен умира в Париж на тридесет и девет годишна възраст.
В тържественото погребение взимат участие най-добрите артисти на Париж.
В черквата изпълняват „Реквием” от Моцарт, а на орган – неговите прелюдии в ми-минор и си-минор. Оркестърът свири неговия „Погребален марш”, оркестриран специално за погребението. Когато спускат ковчега в гроба, приятелите му изсипват от купата пръстта от родината му. Погребението става на гробищата Пер Лашез в топъл слънчев есенен ден, при гроба на Белини.
Съгласно предсмъртното желание на Шопен сърцето му пренасят във Варшава и го зазиждат в колоната на черквата „Св. Кръст”. През време на фашистката окупация през Втората световна война немците строго забраняват да се изпълнява музиката на Шопен. Шопеновият музей е разрушен, паметникът му свален, черквата е също разрушена. Но полските патриоти тайно прибират и запазват сърцето на композитора. След победата черквата е възстановена и при тържествена церемония на 17 октомври 1945 г., по случай деветдесет и шест годишнината от смъртта му, сърцето на великия полски музикант отново е сложено на същото място.
През 1927 г. във Варшава се слага началото на периодични конкурси на пианисти в чест на великия Шопен.
Днес в Желязова Вола всред просторната равнина Мазовше красив парк с огромни кестенови дървета и много цветя, изпратени от разни страни на света, родната къща на Шопен е превърната в музикален музей (Любопитно е, че в тоя парк има и рози от България). Всеки неделен ден през лятото там се изнасят рецитали от Шопенова музика.
Шопен оказва голямо влияние върху композиторската и изпълнителската дейност на много руски и други европейски музиканти, между които са Балакирев, Лист, Григ и др. „Полякът Шопен ме научи да композирам норвежка музика” – споделя Григ.